İYİLİKTE & BİLGİDE AKARSU GİBİ OL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Öyle Bişey İştee=)=S
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyC.tesi Ara. 13, 2008 6:55 pm tarafından şerife.1903

» Şahmaran
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPerş. Ara. 11, 2008 11:28 pm tarafından şerife.1903

» Söylesene
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPerş. Ara. 11, 2008 12:39 am tarafından şerife.1903

» Sevmek bana yaramıyor anne
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:39 pm tarafından şerife.1903

» Ayrılık sevdaya dahil
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:36 pm tarafından şerife.1903

» Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:34 pm tarafından şerife.1903

» beni aramaya çıkarsa yüreğin ..!!!
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPerş. Ara. 04, 2008 6:20 pm tarafından şerife.1903

» Kalori yakmanın 20 yolu
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPtsi Ekim 20, 2008 1:35 pm tarafından şerife.1903

» Anti Virus Programinizi Test Edin! Bu test ile AV Programinizi PC nize zarar vermeden test edin
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyCuma Ekim 17, 2008 6:22 pm tarafından aysien

» Yorumsuz...............................!!
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:39 pm tarafından Yonca eylem

» öyle ßir gidişdi ki seninki..!!
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:34 pm tarafından Yonca eylem

» Sendeki yürekde yalanmiş yazik...!!!!
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:28 pm tarafından Yonca eylem

» Günahsız aşk...
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:25 pm tarafından Yonca eylem

» Gitme Dedim /Gittin..
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPerş. Ekim 09, 2008 3:04 pm tarafından Yonca eylem

» Makyaj yaparken aklınızda bulunsun
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:35 pm tarafından Yonca eylem

» Parmak Izlerinde Kaybolduğumu Görmüyormusun..!!?
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:32 pm tarafından şerife.1903

» Nasa.......
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:29 pm tarafından şerife.1903

» Nasıl öldü bu adamm...
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:24 pm tarafından şerife.1903

» Makyaj Malzemelerindeki Bakterilere Dikkat!
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:09 pm tarafından Yonca eylem

» MAKYAJ YAPMA SANATI
OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ EmptyPtsi Ekim 06, 2008 8:59 pm tarafından Yonca eylem

DUVAR YAZILARI

Madem geldin dünyaya çalış Fizik Kimyaya :)

Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste...

Yaav burada yazısız bir duvar vardı nereye gitti.

Bu kadar cehalet ancak tahsille olur!

Senin söylediklerine kim inanır. Tabi ki Kadir İNANIR.

Bebeğe araba çarpmış fakat ölmemiş, neden?

Çünkü bebeğin bezi BARİYERLİymiş

Dünyanın ilk aşk şiiri:

Dünyanın ilk aşk şiiri:

Damadım, kalbimin sevgilisi Güzelliğin büyüktür baldan tatlı Aslan, kalbimin kıymetlisi Güzelliğin büyüktür baldan tatlı Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır Yatak odasında bal doludur Güzelliğinle zevklenelim Aslan seni okşayayım Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır Damadım benden zevk aldın Annem söyle sana güzel şeyler verecektir Babam, sana hediyeler verecektir. Sen beni sevdiğin için Lütfet bana okşayışlarını Benim Tanrım, benim koruyucum Tanrı Ellil'in kalbini memnun eden Şusin'im Lütfet bana okşayışlarını

OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ

OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ Empty OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ

Mesaj tarafından aysien Salı Eyl. 23, 2008 11:30 am

OSMANLI'DAN GÜNÜMÜZE YÖNETİM SİSTEMİ

VE HAKİMİYET ANLAYIŞI

Osmanlılar Oğuzların kayı boyuna mensupturlar.Kayılar Avşar,Beydili ve yıva boyları ile birlikte hükümdar çıkaran boylardandı.Dolayısıyla başlangıçtan itibaren saltanatla eski türk adelet ve gelenkleri tatbik edilmiştir.ailenin Reisi olan ve Ulu Bey ismini taşıyan kişi aynı zamanda memleketin de idarecisi de olmuştur.Genelde saltanat babadan oğula geçmiştir.Ancak tahta hangi oğulun geçeceği konusunda kesin bir hüküm yoktur.Velihat şehzadesinin öndeden belirlenmesi gibi bir uygulama yürürlükte olmamıştır.Devlet adamlarının ve ordunun destekledikleri şehzade padişah olmuş ;diğer şehzadelerde ise bir iç karışıklığa meydan vermemeleri amacıyla öldürülmüştür.Kuruluşta ilk devirlerde Ahi teşkilatının da hükümdar seçiminde rolü görülmüştür.Ayrıca çok nadir olmak üzere padişahların yerlerine geçecek şehzadeyi devlet ileri gelenlerine vasiyet ettikleri olmuştur.Mesela Çelebi Mehmed yeni bir kardeş kavgasının önüne geçmek için oğlu Murad'ın hükümdar olmasını istemişti.bu şekliyle Osmanlı saltanat usulü Orta Asya Türk devletleri geleneğinden ayrılarak hakimiyetin bölünmezliği ilkesine dayalı İslam hukunu benimsemiştir.

Padişah töreye göre memleketin sahibi sayılırdı .Bu sebeple tebaasının canı ve malı üzerine tasarruf hakkı vardı.Vasıtalı veya vasıtasız bunu kullanırdı.Her türlü kuvvet padişahın elindeydi.Faka bunu keyfi olarak değil kanun nizam ananelere dayanarak ihtiyaçlarına göre yürütürdü.Devlet işlerinde kesin karar vermeden önce işler Divanda incelenir ve bundan sonra karar hükümdarın olurdu.Hükümdarın herhangi bir mesele hakkında verdiği karar kat'i olarak beyan ettiği fikir kanundu .Bununla birlikte padişah devlet işleriyle ilgili meselelerde ,şer'i ve hukuki konularda gerekli kimselerle görüşüp fikir alırdı. Osmanlı hükümdarlarının ilk ve en kudretli zmanlarda bile divan kararlarına uydukları ve bunun haricine çıkmadıkları görülmüştür.

XVI. yüzyıl sonlarına kadar Osmanlı padişahları şehzadeliklerinde sancakbeyliği ve savaşlarda ordu kollarına kumandalık ederek memleket idaresinde ve savaş usullerinde tecrübe kazanırdı.Bu sebeple başlangıçta hükümdar teşkilatçı özelliğe sahip birer idareci idiler.Bundan dolayı da kıymetli devlet adamlarını çevrelerine toplamışlardı.

Osmanlı hükümdarları orduların bizzat başkumandanları idiler;büyük ve mühim seferlere kendileri giderler,küçük seferlere ise yetenekli bir kumandan tayin ederlerdi.Padişahların seferleri terk ettikleri andan itibaren ise başkumandanlık Serdar-ı ekrem ünvanıyla ve kendi yetkilerine sahip vezir-i azama tarafından yürütülürdü.

Fatih zamanına kadar devlet iaresinde hüküm ve nüfüz türk vezir ve beylerinin ellerinde iken II.murad zamanından itibaren devşirmeden yetişen devlet adamları onların yerini almıştır.nitekim 1444'de ,II.Mehmed'in birinci defaki hükümdarlığında ,rum asıllı Zağanos Mehmed Paşa'nın fazla itibar göresi,Veziriazam Çandarlızade Halil Paşa ile diğer devlet erkanının anlaşarak II.Murad'ı Varna savaşına getirip daha sonra tekrar hükümdar etmelerine yol açmıştır.İstanbul'un fethine müteakip Halil Paşa öldürülüp diğer türk devlet adamları işbaşından uzaklaştırılınca ,meydan devşirmeden yetiştirilmiş olanlara kalmış ve bundan sonra tam manasıyla Osmanlı saltanatı başlamıştır.

II.Murad da dahil olmak üzere 1451 senesine kadar gelen Osmanlı hükümdarları daimi suretle halkla temas ederler ,divanda bizzat dava dinleyip devlet işlerini görürler ve savaş meydanlarında askerlerine silah arkadaşı olurlardı.Fatih sultan Mehmed saltanat usülünü kabul ile divan müzakerelerini terk ederk başkanlığı veziriazama bırakmıştır.Böylece hükümdarlarla halk arasındaki görüşme ancak cuma namazları ile kısıtlı kalmıştır.Bununla birlikte bayramlarda padişahlar alay meydanında taht kurarak halkla bayramlaşmışlardır.
aysien
aysien
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

Erkek
İş/Hobiler : ÖĞRENCİ / WEB TASARIM / PROĞRAM TASARIM DİĞİTAL MEDYA / HACKİNG TOOLS
Lakap : ÖSKİ

https://oskan.yetkin-forum.com

- Similar topics