İYİLİKTE & BİLGİDE AKARSU GİBİ OL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Öyle Bişey İştee=)=S
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyC.tesi Ara. 13, 2008 6:55 pm tarafından şerife.1903

» Şahmaran
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPerş. Ara. 11, 2008 11:28 pm tarafından şerife.1903

» Söylesene
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPerş. Ara. 11, 2008 12:39 am tarafından şerife.1903

» Sevmek bana yaramıyor anne
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:39 pm tarafından şerife.1903

» Ayrılık sevdaya dahil
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:36 pm tarafından şerife.1903

» Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:34 pm tarafından şerife.1903

» beni aramaya çıkarsa yüreğin ..!!!
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPerş. Ara. 04, 2008 6:20 pm tarafından şerife.1903

» Kalori yakmanın 20 yolu
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPtsi Ekim 20, 2008 1:35 pm tarafından şerife.1903

» Anti Virus Programinizi Test Edin! Bu test ile AV Programinizi PC nize zarar vermeden test edin
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyCuma Ekim 17, 2008 6:22 pm tarafından aysien

» Yorumsuz...............................!!
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:39 pm tarafından Yonca eylem

» öyle ßir gidişdi ki seninki..!!
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:34 pm tarafından Yonca eylem

» Sendeki yürekde yalanmiş yazik...!!!!
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:28 pm tarafından Yonca eylem

» Günahsız aşk...
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:25 pm tarafından Yonca eylem

» Gitme Dedim /Gittin..
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPerş. Ekim 09, 2008 3:04 pm tarafından Yonca eylem

» Makyaj yaparken aklınızda bulunsun
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:35 pm tarafından Yonca eylem

» Parmak Izlerinde Kaybolduğumu Görmüyormusun..!!?
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:32 pm tarafından şerife.1903

» Nasa.......
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:29 pm tarafından şerife.1903

» Nasıl öldü bu adamm...
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:24 pm tarafından şerife.1903

» Makyaj Malzemelerindeki Bakterilere Dikkat!
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:09 pm tarafından Yonca eylem

» MAKYAJ YAPMA SANATI
Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü EmptyPtsi Ekim 06, 2008 8:59 pm tarafından Yonca eylem

DUVAR YAZILARI

Madem geldin dünyaya çalış Fizik Kimyaya :)

Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste...

Yaav burada yazısız bir duvar vardı nereye gitti.

Bu kadar cehalet ancak tahsille olur!

Senin söylediklerine kim inanır. Tabi ki Kadir İNANIR.

Bebeğe araba çarpmış fakat ölmemiş, neden?

Çünkü bebeğin bezi BARİYERLİymiş

Dünyanın ilk aşk şiiri:

Dünyanın ilk aşk şiiri:

Damadım, kalbimin sevgilisi Güzelliğin büyüktür baldan tatlı Aslan, kalbimin kıymetlisi Güzelliğin büyüktür baldan tatlı Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır Yatak odasında bal doludur Güzelliğinle zevklenelim Aslan seni okşayayım Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır Damadım benden zevk aldın Annem söyle sana güzel şeyler verecektir Babam, sana hediyeler verecektir. Sen beni sevdiğin için Lütfet bana okşayışlarını Benim Tanrım, benim koruyucum Tanrı Ellil'in kalbini memnun eden Şusin'im Lütfet bana okşayışlarını

Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü

Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü Empty Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü

Mesaj tarafından şerife.1903 Paz Ara. 07, 2008 7:34 pm

Jeofizik Mühendisligi kavrami

Jeofizik Bilimi'nin gerçeklerinden yola çikarilarak açiklanir. Dünya'da bilim ve teknolojinin en kapsamli ansiklopedilerinden biri olan McGraw Hill Encyclopaedia of Science and Technology, Jeofizik mühendisliginin temel bileseni olan Jeofizik mühendisligi arastirmasini (geophysical exploration) söyle tanimlar: "Pratik uygulamalar amaciyla Yerküre'nin fiziksel özelliklerinin ölçülmesi, bu ölçümlerin islenmesi ve yorumlanmasi. Çogu jeofizik arastirmalar ticari açidan önemli petrol, dogal gaz ve diger mineralleri bulmak için yapilir, fakat jeofizik çalismalar ayrica yollarin, insaat yapilarinin, barajlarin, tünellerin, nükleer güç santrallerinin ve diger yapilarin temel arastirmalari için yerin dogasinin önceden belirlenmesini kapsayacak biçimde mühendislik konularini ve jeotermal alanlar, su kaynaklari ve arkeolojik alanlar için arastirmalarda yapilir." Jeofizik Biliminin çesitli tanimlari asagida verilmistir: - Jeofizik, Yerküre'nin merkezinden atmosferin en uç bölgelerine kadar olgular ve süreçler ile iliskili bir bilim dalidir. (International Dictionary of Geophysics, 1968) - Jeofizik, Yeryuvari'nin fiziksel olgularinin incelenmesi (Hand Wörtherbuch der Meteorologie, Karl Keil, 1950) - Jeofizik, arzin içinde ve disinda yer alan enerji kaynaklarinin meydana getirdigi ve getirmekte oldugu, fiziksel yapisini, fiziksel olaylari, fizik büyüklükler cinsinden ortaya çikararak, sürekli veya süreksiz ölçü ve kayitlar yaparak etüd eder (Tezcan, 1973, Jeofizik olarak Jeotermal Sistemler Jeotermal Enerji Alanlari, Türkiye Birinci Jeofizik Bilimsel ve Teknik Kongresi Tebligleri) - Jeofizik, Yer'in kati küreleri ve onun sivi (hidrosferik) ve gaz (atmosferik) çevrelerinde olu?an fiziksel süreçler, yerin bütün fiziksel özelliklerini kapsayan bilimler kompleksidir. (Great Soviet Encyclopaedia, V. 6, McMillan Inst.) - Fizigin ara?tirma yöntemlerinin kullanarak Yerküre'yi incelemektir. Ilgi alaninin sinirlari binlerce santigrat derece sicakliklarda ve 1.500.000 atmosfer basinçta materyallerin bulundugu yerin derin içlerinden, onun okyanus havzalari ve ?asirtan düzensizlikleri ile yerkabuguna, yukari atmosfere uzanir. (Encyclopaedia Britanica, 1962, vol. 10) - Jeofizik bütün olarak Yerküre'nin onun iç çekirdeginden üst atmosferin Günes'le birlestigi yakin-uzaydaki bölgelere kadar incelenmesi. (The Harper Encyclopaedia of Science, 1969) - Yerküre'nin yüzeyi ve özellikle içine etki eden fiziksel kuvvetlerin incelenmesi. (The McMillan Encyclopaedia, 1991) - Jeofizik, Yerküre'nin ve onun dogrudan dogruya çevreledigi uzayin fizigi ile Yerküre ve Yerküre disi kuvvetler ve olaylar arasindaki etkile?im. (Handbook of Physics) - Jeofizik, Yerküre'de ve onun çevrelerinde olu?an belirli dogal olaylarla iliski kuran ve olaylari açiklayan fizik dali. (International Dictionary of Physics c. 3 Pergomon Press, 1961) - Jeofizik, Yerküre'nin fiziksel özelliklerinin ve yapisinini arastirilmasidir. (K. E. Bullen, 1974) - Jeofizik, Günes ve Ay'in çevresindeki etkiler de dahil olmak üzere Yerküre'nin dogal fiziksel olaylarini içerir. (Barthels, J. and Angenheister, G., 1969, Geophysik) - Genis olarak algilandigi biçimiyle Jeofizik, fizigin ilkelerinin Yerküre'nin fiziksel problemlerine siki matematik analizin uygulanmasini uzmanlik edinir. - Jeofizik, "Yer'in Fizigi" anlamina gelir. Fizikte, yerin manyetik, elektrik, gravite, alanlari elemine edilirken, jeofizikte bu alanlar özellikleri ve etkileri yerin bölümlerinin yapisi ve özellikleri ara?tirilir. (Gutenberg, 1932) - Jeofizik Mühendisligi, yer altindaki, maden, mineral, petrol, dogal gaz ya da suyun incelenmesi ve konumunun saptanmasini bilimsel yöntemlerle yapan bir mühendislik dalidir. (Websters Third New Int. Dictionary, 1986) - Jeofizik, fizigin ilkelerinin yerkürenin incelenmesine uygulanmasi demektir. Jeofizigi; kati yerkürenin fizigi, okyanuslarin fizigi ve atmosfer fizigi diye siniflandirabiliriz. (Ergin, K., 1973. Uygulamali Jeofizik, ITÜ Yayinlari)
şerife.1903
şerife.1903
NORMAL ÜYE

Kadın