İYİLİKTE & BİLGİDE AKARSU GİBİ OL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Öyle Bişey İştee=)=S
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyC.tesi Ara. 13, 2008 6:55 pm tarafından şerife.1903

» Şahmaran
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPerş. Ara. 11, 2008 11:28 pm tarafından şerife.1903

» Söylesene
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPerş. Ara. 11, 2008 12:39 am tarafından şerife.1903

» Sevmek bana yaramıyor anne
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:39 pm tarafından şerife.1903

» Ayrılık sevdaya dahil
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:36 pm tarafından şerife.1903

» Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:34 pm tarafından şerife.1903

» beni aramaya çıkarsa yüreğin ..!!!
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPerş. Ara. 04, 2008 6:20 pm tarafından şerife.1903

» Kalori yakmanın 20 yolu
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPtsi Ekim 20, 2008 1:35 pm tarafından şerife.1903

» Anti Virus Programinizi Test Edin! Bu test ile AV Programinizi PC nize zarar vermeden test edin
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyCuma Ekim 17, 2008 6:22 pm tarafından aysien

» Yorumsuz...............................!!
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:39 pm tarafından Yonca eylem

» öyle ßir gidişdi ki seninki..!!
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:34 pm tarafından Yonca eylem

» Sendeki yürekde yalanmiş yazik...!!!!
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:28 pm tarafından Yonca eylem

» Günahsız aşk...
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:25 pm tarafından Yonca eylem

» Gitme Dedim /Gittin..
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPerş. Ekim 09, 2008 3:04 pm tarafından Yonca eylem

» Makyaj yaparken aklınızda bulunsun
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:35 pm tarafından Yonca eylem

» Parmak Izlerinde Kaybolduğumu Görmüyormusun..!!?
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:32 pm tarafından şerife.1903

» Nasa.......
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:29 pm tarafından şerife.1903

» Nasıl öldü bu adamm...
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:24 pm tarafından şerife.1903

» Makyaj Malzemelerindeki Bakterilere Dikkat!
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:09 pm tarafından Yonca eylem

» MAKYAJ YAPMA SANATI
KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI EmptyPtsi Ekim 06, 2008 8:59 pm tarafından Yonca eylem

DUVAR YAZILARI

Madem geldin dünyaya çalış Fizik Kimyaya :)

Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste...

Yaav burada yazısız bir duvar vardı nereye gitti.

Bu kadar cehalet ancak tahsille olur!

Senin söylediklerine kim inanır. Tabi ki Kadir İNANIR.

Bebeğe araba çarpmış fakat ölmemiş, neden?

Çünkü bebeğin bezi BARİYERLİymiş

Dünyanın ilk aşk şiiri:

Dünyanın ilk aşk şiiri:

Damadım, kalbimin sevgilisi Güzelliğin büyüktür baldan tatlı Aslan, kalbimin kıymetlisi Güzelliğin büyüktür baldan tatlı Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır Yatak odasında bal doludur Güzelliğinle zevklenelim Aslan seni okşayayım Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır Damadım benden zevk aldın Annem söyle sana güzel şeyler verecektir Babam, sana hediyeler verecektir. Sen beni sevdiğin için Lütfet bana okşayışlarını Benim Tanrım, benim koruyucum Tanrı Ellil'in kalbini memnun eden Şusin'im Lütfet bana okşayışlarını

KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI

KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI Empty KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI

Mesaj tarafından aysien Cuma Eyl. 26, 2008 11:28 am

KARIA'DA AÇIK HAVA TAPINAĞI

Karya'nın ilk açık hava tapınağı Akyaka'da

13 Ekim, 2006

Akyaka Beldesi'ndeki tapınak 2 bin 500 yıllık
Muğla'nın Akyaka Beldesi Elmalı köyünde 2 bin 500 yıllık bir açık hava tapınağı bulundu.

Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kaan İren ve
ekibi tarafından sürdürülen yüzey tespit çalışmaları sırasında Anadolu
topraklarında bulunan ve en büyüklerinden biri olduğu tahmin edilen 2 bin 500
yıllık açık hava tapınağı ortaya çıkarıldı.

İren, tapınağın Frig dönemine ait bir Kibele kaya anıtı olduğunu belirtti:

''Elmalı'da yaptığımız yüzey araştırması sırasında bulunan Frig dönemine ait
açık hava tapınağı Yapıldak, Dömrek ve Midas şehirlerinde bulunan örneklerinden daha büyük.

Bu tür kaya anıtları şehir merkezlerinden uzakta doğaya ve toprağa
yakın yerde bulunuyor. Ana tanrıça Kibele toprağın bir parçası olarak kabul
ediliyor.

Bu yüzden şehirlerin içinde değil, şehirden uzakta, ıssız alanlarda ve
mutlaka doğanın içinde bulunuyor. Bu tür tapınaklarda göğe ulaşan merdivenler ve hemen yanında adak yapılan kanallar mevcut.

Ana tanrıçaya dilekte bulunan, dileğin gerçekleşmesi halinde ona hediyeler sunuyor. Elmalı da tespit ettiğimiz tapınak Anadolu uygarlığı için çok önemli bir örnek. Karya bölgesinde ise bulunan ilk açık hava tapınağı.''

Yrd. Doç. Dr. Kaan İren, bölgedeki arkeolojik bulguların sadece tapınakla
sınırlı olmadığını bölgede yüzlerce sunak bulunduğuna da dikkat çekerek,
''tanrıçaya dua etmek için gelenlerin tapınak etrafına adak olarak taş levhalar
(stel) diktiğini ve taş levhaların yerlerinin hala mevcut olduğunu tespit ettik.
Bölgede yüzey tespit çalışmalarının ardından kazı çalışmalarının acilen başlaması lazım'' dedi.
Hürriyet, CNN-TÜRK
aysien
aysien
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

Erkek
İş/Hobiler : ÖĞRENCİ / WEB TASARIM / PROĞRAM TASARIM DİĞİTAL MEDYA / HACKİNG TOOLS
Lakap : ÖSKİ

https://oskan.yetkin-forum.com

- Similar topics