İYİLİKTE & BİLGİDE AKARSU GİBİ OL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Öyle Bişey İştee=)=S
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyC.tesi Ara. 13, 2008 6:55 pm tarafından şerife.1903

» Şahmaran
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPerş. Ara. 11, 2008 11:28 pm tarafından şerife.1903

» Söylesene
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPerş. Ara. 11, 2008 12:39 am tarafından şerife.1903

» Sevmek bana yaramıyor anne
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:39 pm tarafından şerife.1903

» Ayrılık sevdaya dahil
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:36 pm tarafından şerife.1903

» Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:34 pm tarafından şerife.1903

» beni aramaya çıkarsa yüreğin ..!!!
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPerş. Ara. 04, 2008 6:20 pm tarafından şerife.1903

» Kalori yakmanın 20 yolu
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPtsi Ekim 20, 2008 1:35 pm tarafından şerife.1903

» Anti Virus Programinizi Test Edin! Bu test ile AV Programinizi PC nize zarar vermeden test edin
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyCuma Ekim 17, 2008 6:22 pm tarafından aysien

» Yorumsuz...............................!!
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:39 pm tarafından Yonca eylem

» öyle ßir gidişdi ki seninki..!!
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:34 pm tarafından Yonca eylem

» Sendeki yürekde yalanmiş yazik...!!!!
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:28 pm tarafından Yonca eylem

» Günahsız aşk...
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:25 pm tarafından Yonca eylem

» Gitme Dedim /Gittin..
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPerş. Ekim 09, 2008 3:04 pm tarafından Yonca eylem

» Makyaj yaparken aklınızda bulunsun
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:35 pm tarafından Yonca eylem

» Parmak Izlerinde Kaybolduğumu Görmüyormusun..!!?
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:32 pm tarafından şerife.1903

» Nasa.......
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:29 pm tarafından şerife.1903

» Nasıl öldü bu adamm...
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:24 pm tarafından şerife.1903

» Makyaj Malzemelerindeki Bakterilere Dikkat!
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:09 pm tarafından Yonca eylem

» MAKYAJ YAPMA SANATI
Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. EmptyPtsi Ekim 06, 2008 8:59 pm tarafından Yonca eylem

DUVAR YAZILARI

Madem geldin dünyaya çalış Fizik Kimyaya :)

Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste...

Yaav burada yazısız bir duvar vardı nereye gitti.

Bu kadar cehalet ancak tahsille olur!

Senin söylediklerine kim inanır. Tabi ki Kadir İNANIR.

Bebeğe araba çarpmış fakat ölmemiş, neden?

Çünkü bebeğin bezi BARİYERLİymiş

Dünyanın ilk aşk şiiri:

Dünyanın ilk aşk şiiri:

Damadım, kalbimin sevgilisi Güzelliğin büyüktür baldan tatlı Aslan, kalbimin kıymetlisi Güzelliğin büyüktür baldan tatlı Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır Yatak odasında bal doludur Güzelliğinle zevklenelim Aslan seni okşayayım Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır Damadım benden zevk aldın Annem söyle sana güzel şeyler verecektir Babam, sana hediyeler verecektir. Sen beni sevdiğin için Lütfet bana okşayışlarını Benim Tanrım, benim koruyucum Tanrı Ellil'in kalbini memnun eden Şusin'im Lütfet bana okşayışlarını

Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor.

Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor. Empty Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor.

Mesaj tarafından aysien Salı Eyl. 23, 2008 12:01 pm

Suaygırları, aslanlar ve filler, Zambiya'nın saklı vadisinde, Luangwa Nehri'nin mevsimsel ritimleriyle uyum içinde yaşıyor.

Güney Afrika'nın üzerine baraj kurulmamış son büyük ırmaklarından biri olan Luangwa, içinden kıvrıla büküle geçip gittiği vadinin yaşam kaynağı ve koruyucusu. Suaygırları, filler, zürafalar, aslanlar, leoparlar, mandalar ve daha başka pek çok canlı türü, 800 kilometre uzunluğundaki bu ırmağın suladığı, savan ve koruluklardan oluşan 50.000 kilometrekarelik bir alanda yaşam buluyor. Burada nadir görülen bir şey varsa, o da insanlar. Bunun nedenlerinden biri, Luangwa'nın yıllık taşkın dönemi. Yağmur mevsiminde ırmak, toprağı yeniden yaratıyor. Diz boyunu aşmayan bir dereden, bulanık kahverengi bir sele dönüşüp, kendine yeni kanallar oyuyor; çevre ovalara ve koruluklara yayılıp, doğu Zambiya'daki bu geniş vadiyi yılın yarısında geçit vermez kılıyor. Yılın diğer yarısında ise sular, geride yeniden yaşam bulacak bir manzara bırakıp çekiliyor. Ekim sonlarında ise hayvanların otladığı bu taşkın ovalarında sadece ekin sapları kalıyor ve sıcak rüzgârlar, pudra gibi incelmiş gevşek toprakta toz fırtınaları koparıyor. Günbatımında suaygırları ırmaktan geriye kalan son gölcüklerden çıkıp, yiyecek bulmak üzere çalılıkların karanlığına karışıyor. Bazıları yiyecek için kilometrelerce yürüyor ve birçoğu da bu zor mevsimde ölüp gidiyor. Bir sabah küçük bir suaygırının ölü bedeni ırmakta sürükleniyor. Dişi suaygırları ona yaklaşıp burunları ile yokluyor, derisini yalıyor, sonra uzaklaşıyor... Mevsimler vadinin yaban hayatına acımasız davranıyor olabilir; ancak insanların acımasızlığının boyutları hâlâ çok daha büyük. Avcılık, geçmişte suaygırı ve fil popülasyonlarında büyük düşüşlere yol açmış olsa da, günümüzde her iki türün de sayısı artmış durumda. Kasım ayında karanlık yağmur bulutları bir araya toplanıp büyüyor ve gökyüzü gece boyunca gürleyip duruyor. Bir öğle sonrasında, sert bir rüzgâr yaklaşan şiddetli yağmurun toprak kokusunu getiriyor. Soğuk gri bir perde gibi her yanı kaplayan yağmur, toprağı süpürüyor. Neredeyse bir gecede topraktan yeşil filizler fışkırıyor. Çıplak Mopani korulukları, taze yaprakları ile pembe ışıltılar saçıyor. Akasyalar, limon sarısı çiçekler açıyor; nazenin örümcek zambaklar beyaz kümeler halinde ovaları kaplıyor. Filler ve mandalar yükseklere, otların taze olduğu yerlere yayılıyor. İmpalalar yavruluyor ve zebralar minik taylarıyla ortaya çıkıyor... İlk yağmurun üzerinden henüz birkaç gün geçtiğinde küçük kara leylekler gökyüzünde beliriyor; havada binlerce kuştan oluşan daireler halinde dönüyorlar. Bazı Afrikalılar, güneye göç eden bu kuşların yağmur getirdiğine inanıyor. Gruplar halinde yere konuyor, başlarını durmaksızın indirip kaldırarak otlarda yayılan bir yangın gibi ilerliyor ve suyun getirdiği kurbağalarla böcekleri arıyorlar. Yeni bir mevsim başlıyor...
aysien
aysien
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

Erkek
İş/Hobiler : ÖĞRENCİ / WEB TASARIM / PROĞRAM TASARIM DİĞİTAL MEDYA / HACKİNG TOOLS
Lakap : ÖSKİ

https://oskan.yetkin-forum.com

- Similar topics