İYİLİKTE & BİLGİDE AKARSU GİBİ OL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Öyle Bişey İştee=)=S
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyC.tesi Ara. 13, 2008 6:55 pm tarafından şerife.1903

» Şahmaran
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPerş. Ara. 11, 2008 11:28 pm tarafından şerife.1903

» Söylesene
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPerş. Ara. 11, 2008 12:39 am tarafından şerife.1903

» Sevmek bana yaramıyor anne
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:39 pm tarafından şerife.1903

» Ayrılık sevdaya dahil
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:36 pm tarafından şerife.1903

» Istanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisligi Bölümü
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPaz Ara. 07, 2008 7:34 pm tarafından şerife.1903

» beni aramaya çıkarsa yüreğin ..!!!
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPerş. Ara. 04, 2008 6:20 pm tarafından şerife.1903

» Kalori yakmanın 20 yolu
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPtsi Ekim 20, 2008 1:35 pm tarafından şerife.1903

» Anti Virus Programinizi Test Edin! Bu test ile AV Programinizi PC nize zarar vermeden test edin
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyCuma Ekim 17, 2008 6:22 pm tarafından aysien

» Yorumsuz...............................!!
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:39 pm tarafından Yonca eylem

» öyle ßir gidişdi ki seninki..!!
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:34 pm tarafından Yonca eylem

» Sendeki yürekde yalanmiş yazik...!!!!
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:28 pm tarafından Yonca eylem

» Günahsız aşk...
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPtsi Ekim 13, 2008 4:25 pm tarafından Yonca eylem

» Gitme Dedim /Gittin..
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPerş. Ekim 09, 2008 3:04 pm tarafından Yonca eylem

» Makyaj yaparken aklınızda bulunsun
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:35 pm tarafından Yonca eylem

» Parmak Izlerinde Kaybolduğumu Görmüyormusun..!!?
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:32 pm tarafından şerife.1903

» Nasa.......
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:29 pm tarafından şerife.1903

» Nasıl öldü bu adamm...
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:24 pm tarafından şerife.1903

» Makyaj Malzemelerindeki Bakterilere Dikkat!
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPtsi Ekim 06, 2008 9:09 pm tarafından Yonca eylem

» MAKYAJ YAPMA SANATI
Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... EmptyPtsi Ekim 06, 2008 8:59 pm tarafından Yonca eylem

DUVAR YAZILARI

Madem geldin dünyaya çalış Fizik Kimyaya :)

Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste...

Yaav burada yazısız bir duvar vardı nereye gitti.

Bu kadar cehalet ancak tahsille olur!

Senin söylediklerine kim inanır. Tabi ki Kadir İNANIR.

Bebeğe araba çarpmış fakat ölmemiş, neden?

Çünkü bebeğin bezi BARİYERLİymiş

Dünyanın ilk aşk şiiri:

Dünyanın ilk aşk şiiri:

Damadım, kalbimin sevgilisi Güzelliğin büyüktür baldan tatlı Aslan, kalbimin kıymetlisi Güzelliğin büyüktür baldan tatlı Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır Yatak odasında bal doludur Güzelliğinle zevklenelim Aslan seni okşayayım Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır Damadım benden zevk aldın Annem söyle sana güzel şeyler verecektir Babam, sana hediyeler verecektir. Sen beni sevdiğin için Lütfet bana okşayışlarını Benim Tanrım, benim koruyucum Tanrı Ellil'in kalbini memnun eden Şusin'im Lütfet bana okşayışlarını

Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi...

Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi... Empty Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi...

Mesaj tarafından aysien Salı Eyl. 23, 2008 11:59 am

Bir zamanların gözdesi Haliç'in, "kontrolsüzce büyüyen ve arsızca sanayileşen İstanbul"da dünden bugüne evrimi...

Haliç, tartışmasız İstanbul'un en özel yerlerinden biridir: Sesleri, görüntüsü ve hatta gürültüsüyle, masalsı bir perde açar karşınızda. O perdeye sadece bugünün değil, geçmişin renkleri, yüzleri yansır; öyküleri, efsaneleri canlanır. Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Haliç, ilkçağlarda Altın Boynuz (khrysokeras)olarak anılır...

Strabon, akıntının palamutları sürü halinde Haliç'e girmeye zorladığını ve dar alanlarda elle bile yakalandıklarını aktarır. Antik çağda sıkça görülen, içi meyve dolu bereket boynuzu (cornucopiae), Byzantion'da içi palamut dolu bereket boynuzu olarak görülür. "Eskiçağ'da İstanbul" kitabının yazarı Prof.Dr. Oğuz Tekin palamutların burada altın olarak sembolize edildiğini belirtir. Nitekim, Byzantion'un sikkelerinde de balık bolluğuna işaret eden palamut betimleri bulunur.

Yaşlı Plinius da, "Altın Boynuz" adının Haliç'teki palamut bereketinden kaynaklandığını anlatır: "... Trakya Boğazı'nda (İstanbul Boğazı), Avrupa ve Asya'yı ayıran Boğaz'ın en dar yerinde, Asya yakasındaki Khalkedon (Kadıköy) yakınında dipten yüzeye doğru, suyun arasından parıldayan şahane beyazlıkta bir kaya vardır. Palamutlar bu kayayı birdenbire karşılarında görünce her zaman ürkerler. Sürü halinde dosdoğru karşı taraftaki Byzantion burnuna (Haliç) yönelirler. Buranın Altın Boynuz olarak anılmasının nedeni de budur. Sonunda tümü Byzantion'da yakalanır."

Haliç'in dahil oldu ğ u İ stanbul Bo ğ azı efsanesi ise tanrılar katında Zeus ile Argos kralı Inakhos'un kızı Io arasında yaşanan yasak aşktan doğar. Efsaneye göre, Io'yu karısının öfkesinden korumak isteyen Zeus, onu beyaz bir inek şekline sokar. Bunu öğrenen Hera da Io'ya bir atsineği musallat eder. İ nek deli gibi koşmaya başlar; kıtalar aşar. Peşindeki sinekten kurtulmak için kıtadan kıtaya atlarken İstanbul Boğazı'ndan da geçer. Ve nitekim, "bosphoros" kelimesi de Yunanca'da "inek geçidi" anlamına gelir...

Haliç için kullanılan "Altın Boynuz" adı Batılı dillere aynı anlamıyla aktarılırken, Osmanlılar ve Araplar bu koya Haliç adını vermişlerdi.

Galata Köprüsü'nden Alibeyköy ve Kağıthane derelerinin ağzına kadar 6,7 kilometre uzunluğunda, kimi yerde 130 kimi yerde ise 730 metre genişliğindeki bu derin koy asırlar boyunca en güvenli limanlardan biri ve Doğu'nun en önemli ticaret merkezleri arasında sayıldı. O tarihlerde bu coğrafyada seyahat eden gezginler Haliç'i bir "kayık ormanı"na benzetiyordu.

14. yüzyıl seyyahlarından İbn Battuta Seyahatnamesi'nde Haliç'i ve sularında demirlemiş teknelerin kalabalığını, "Limanında demirlemiş kadırgalar, kalyonlar, büyüklü küçüklü kayıkların sayısı o kadar çok ki, direkleri bir orman gibi görüşü engelliyor. Bu teknelerin onarımları da kıyıdaki çekek yerlerinde yapılıyor, gemicilerin her türlü ihtiyaçları da orada sağlanıyor" diye tarif ediyordu. O dönemlerde Çin'den, Mağrip'ten, Ceneviz ve Venedik'ten, pek çok farklı milliyetten tacirler, gemiciler, gezginler sahili dolduruyor; kürkler, ham ipekler, mücevherler, baharatlar, çuvallar ve sandıklar içinde, batıdan do ğ uya, kuzeyden güneye giden gemilere yükleniyordu.
aysien
aysien
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

Erkek
İş/Hobiler : ÖĞRENCİ / WEB TASARIM / PROĞRAM TASARIM DİĞİTAL MEDYA / HACKİNG TOOLS
Lakap : ÖSKİ

https://oskan.yetkin-forum.com

- Similar topics